About Us

Çalışmalarımız, modern biyoteknolojik yöntemlerin (bitki doku kültürü ve doubled-haploid teknikleri, markör destekli seleksiyon) bitki ıslah süreçlerine entegrasyonu ile geleneksel yöntemlere kıyasla daha kısa sürede, düşük maliyetle, %100 homozigot ıslah hatlarının üretimi üzerinedir.

Geleneksel yöntemlerle bitki ıslahı geri çaprazlamalar, mevsimsel engeller ve üzerinde çalışılması gereken materyal fazlalığı gibi sebeplerden dolayı 10-20 yıl gibi uzun süreler alabilmekte ve durulmuş bitkilerde %100 homozigoti elde edilemediği için genetik açılmalar ile verim kaybı yaşanabilmektedir. Son elli yılda modern biyoteknolojik yöntemler üzerine yapılan akademik çalışmalardaki artış elde edilen çıktıların ticari olarak kullanıma uygunluğunu sağlamıştır.

Firmamız, bitki biyoteknolojisi alanında tecrübeli kadrosu ve modern biyoteknolojik yöntemleri kullanabileceği laboratuvar altyapısı ile tohum firmalarına ıslah çalışmalarında AR-GE ve danışmanlık hizmeti sunmaktadır.

Başarılarımız

2018 – Projemiz MİTTO Ön Kuluçka Programına seçilen 10 iş fikrinden birisi oldu. Mentors Network ekibinin verdiği eğitimler ile ilk iş planımızı hazırladık.

2018 – Boğaziçi Üniversitesi TTO yürütücüsü olduğu DreamBİGG programına kabul edildik.

2019 – Hazırladığımız proje ve iş planı ile TÜBİTAK 1512 Bireysel Genç Girişim Desteği (BİGG) almaya hak kazandık ve TarLab Biyoteknoloji’yi kurduk.

2019 – Akdeniz TTO tarafından Growtech Uluslararası Tarım Teknolojileri Fuarı kapsamında düzenlenen 4. Bitki Islahı Proje Pazarı etkinliğinde finale kaldık.

2020 – Bilkent Üniversitesi CYBERPARK tarafından düzenlenen Uygulamalı Teknoloji Ticarileştirme Programı (UTTP)’na seçilen 10 start-up’tan birisi olduk.

2020 – KökProject desteği ile düzenlenen İş Bankası Tarım Girişimciliği Yarışması’nda finale kalan ekipler arasındaydık.

2020 – House of Mentors tarafından yürütülen TÜBİTAK BİGG+ programına seçilen firmalar arasında yer aldık.

2021 – İzmir Ticaret Borsası’nın düzenlediği Tarım Gençlerle Yükseliyor Proje yarışmasında 2.lik derecesi elde ettik.

2021 – EIT Jumpstarter programına kabul edildik ve ikinci aşamaya kaldık, mentörlük desteği ve eğitimlerle program devam etmektedir.

 

2021 – Sabancı Üniversitesi Nanaoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi (SUNUM) tarafından düzenlenen Derin Teknoloji Odaklı Start-up Geliştirme Programı’na kabul edilen 20 Start-up arasında yer aldık.